Ako napraviť “tunel” vo sviečke?

Ako napraviť “tunel” vo sviečke? Vznik tunela vo sviečke môže byť na prvý pohľad jej koniec, avšak s jednoduchým trikom ho viete napraviť a tak ďalej sviečku používať. Nezabudnite, že najčastejší dôvod, prečo dochádza k jeho tvorbe je nedostatočné roztopenie vosku až po okraj sviečky a následné pálenie dreveného knôtu. Avšak stane sa, že niekedy si to knôt rozmyslí a tunel vznikne aj tak.

AKo napraviť “tunel” vo sviečke?

Spôsob ako napraviť tento problém je jednoduchý. Stačí sviečku obaliť alobalom a nechať sviečku horieť pokým sa vosk neroztopí aj na okrajoch sviečky. Alobal pôsobí ako izolant a teplo, ktoré plameň produkuje tak ostane v priestore sviečky a pomôže sójovému vosku roztopiť sa.

ako napraviť tunel vo sviečke s alobalom

Čo spôsobuje vznik tunela?

Každý drevený knôt potrebuje svoju starostlivosť. Na rozdiel od bavlneného knôtu nestačí len knôt zapáliť a sfúknuť. Častokrát sa stáva, že prvé zapálenie rozhoduje o tom, ako bude sviečka horieť. A taktiež, že či bude horieť alebo nie. V podstate ide o to, že knôt nehorí sám o sebe ale jeho “palivom” je sójový vosk, ktorým drevený knôt musí dostatočne nasiaknuť. A práve toto potrebuje svoj čas. Stať sa môže aj to, že sviečku s dreveným knôtom budete musieť zapáliť niekoľkokrát. Avšak správne udržiavaný drevený knôt sa dobre rozhorí hneď poprvýkrát.

Pri zapaľovaní je totiž dôležité teplo, ktoré vosku a knôtu dodáte. V praxi to znamená, že čím dlhšie budete zapaľovač alebo plameň zápalky pri knôte držať dlhšie, tým viac vosku sa roztopí a prenikne do štruktúry dreveného knôtu. To znamená, že pri zapaľovaní udržujte plameň zápalky čo najdlhšie a po celej ploche knôtu.

Sójový vosk si pamätá

Znie to smiešne, ale je to pravda. Vosk, aj ten sójový si zapamätá, ako ste sviečku zapaľovali prvýkrát. Vždy po zapálení nechajte sviečku horieť minimálne dovtedy, kým sa vosk neroztopí až po okraj skleneného obalu. Počas horenia sa vosk topí, ďalej zahrieva ešte neroztopené časti, pokým nezasiahne prekážku – okraj sviečky. Takto vzniknutý tzv. wax pool (v preklade voskový bazén) vysoký zhruba do 1 – 1,5 cm je tým správnym predpokladom, aby ďalšie topenie vosku bolo úspešné. Ak sa stane, že sviečku zapálite a necháte ju horieť príliš krátko vznikne tunel.

A to nie je vôbec dobré, pokiaľ takéto zapálenia sviečok budete opakovať. Ak nemáte čas na dlhé horenie sviečky, ani ju nezapaľujte. Práve tento tunel spôsobí, že vosk sa neroztopí až po okraj, bude sa prehlbovať a sviečku znehodnotí. Knôt v tuneli sa bude skracovať, plameň bude čoraz menší a keď sa dostane do bodu, keď hlboko v tuneli z vosku nebude mať kyslík, zhasne.

Starostlivosť o drevený knôt

Drevený knôt v sójových sviečkach Candlenest je už skrátený na správnu dĺžku už pri odlievaní. Takže sviečku môžete hneď zapáliť a nemusíte zháňať kliešte na knôt. Po zahasení sviečky z dreveného knôtu ostanú tri časti. Prvou sú čierne, pokryvené časti dreveného knôtu, ktoré sa ľahko odstraňujú. Druhou je čierna, no zároveň pevná časť dreveného knôtu. Nakoniec tretia, je časť knôtu tesne nad voskom, hnedej farby. Pred ďalším zapálením je potrebné odstrániť prvú, čiernu obhorenú časť. Dôležité je, aby ste to nerobili tesne po zhasnutí sviečky, pretože hrozí popálenie. Počkajte až vosk úplne stuhne.

dreveny knot sojove sviecky praskajuci knot

Rozdiely v skratke

Drevené knôty sú v podstate tenké prúžky dreva vyrobené špeciálne pre výrobu sviečok. Vytvárajú krásny plameň s praskajúcim zvukom, avšak vyžadujú si viac pozornosti a údržby. Bavlnené knôty sú pletené z bavlnených nití, ponorené do vosku a pod tlakom stlačené aby držali svoj tvar. Tieto knôty sú lacnejšou a obľúbenou súčasťou sviečok s obvykle nenáročnou údržbou.

Drevené knôty horia inak ako bavlnené knôty. Obidva sa zapaľujú ľahko, rozdiel je však v čase “rozhorenia”. Pri bavlnenom knôte je to jednoduchšie (naplno horí do 3 sekúnd), pri drevenom trošku zložitejšie (naplno horí do 20 sekúnd). Je to tak preto, lebo roztopený vosk prechádza bavlneným materiálom lepšie než drevom. V skratke, má lepšiu nasiakavosť a tým sa rozhorí rýchlejšie. Drevo má zložitejšiu štruktúru a trvá, kým vosk nimi prenikne.

Pokiaľ drevený knôt zo začiatku nehorí dobre, chyba nemusí byť vo vosku ani v knôte. Stačí len počkať, prípadne zapálenia opakovať. Veľmi veľkou chybou je drevený knôt zapáliť a nenechať vosk roztopiť až po okraj sviečky, vtedy hrozí vznik tunela v tele sviečky, ako sme už spomínali.

Má to, “to” svoje

Či už sa rozhodnete pre drevený alebo bavlnený knôt, verte, že pokiaľ sa naučíte porozumieť vosku a knôtu bude to hračka. Každá sviečka je iná a preto neexistuje žiadny konkrétny spôsob, len tento všeobecný, ktorý vám v tomto pomôže. Počas horenia sa plameň mení, ale keď dosiahne určitý bod, horenie je jemné a plynulé. Za spomenutie stojí aj zvuk pri horení, ktorý vytvára chemická reakcia vo vnútri dreva, kedy sa pevná celulóza mení na plyn.

Michal Bendík

Michal Bendík

Michal je zakladateľ značky Candlenest, ktorú vytvoril v roku 2021 a stále hrdo tvorí. Je milovník pravého chillu, zanietený kreatívny tvorca obsahu a výrobca všetkých produktov. Motivácia úspechu ho ženie neustále vopred každý deň.