Veľa ľudí sójové sviečky s praskajúcim dreveným knôtom nepozná alebo o nich len počuli. Iní sa k nim už aj dostali, ale odradilo ich prvé zapálenie a jeho používanie či komplikovanejšia údržba v porovnaní s bavlneným knôtom.
Sójové sviečky s praskajúcim dreveným knôtom
Drevené knôty sú v podstate tenké prúžky dreva vyrobené špeciálne pre výrobu sviečok. Vytvárajú krásny plameň s praskajúcim zvukom, avšak vyžadujú si viac pozornosti a údržby. Bavlnené knôty sú pletené z bavlnených nití, ponorené do vosku a tlakom stlačené aby držali svoj tvar. Tieto knôty sú lacnejšou a obľúbenou súčasťou sviečok s obvykle nenáročnou údržbou.
Drevené knôty horia inak ako bavlnené knôty. Obidva sa zapaľujú ľahko, rozdiel je však v čase rozhorenia. Pri bavlnenom knôte je to jednoduchšie (naplno horí do 3 sekúnd), pri drevenom trošku zložitejšie (naplno horí do 20 sekúnd). Je to tak preto, lebo roztopený vosk prechádza bavlneným materiálom lepšie než drevom. V skratke, má lepšiu nasiakavosť a tým sa rozhorí rýchlejšie. Drevo má zložitejšiu štruktúru a trvá, kým vosk nimi prenikne. Pokiaľ drevený knôt zo začiatku nehorí dobre, chyba nemusí byť vo vosku ani v knôte. Stačí len počkať, prípadne zapálenia opakovať. Veľmi veľkou chybou je drevený knôt zapáliť a nenechať vosk roztopiť až po okraj sviečky, vtedy hrozí vznik tunela v tele sviečky.
Prečo knôt praská?
Či už sa rozhodnete pre drevený alebo bavlnený knôt, verte, že pokiaľ sa naučíte porozumieť vosku a knôtu bude to hračka. Každá sviečka je iná a preto neexistuje žiadny konkrétny spôsob, len ten všeobecný, ktorý vám v tomto pomôže. Počas horenia sa plameň mení, ale keď dosiahne určitý bod, horenie je jemné a plynulé. Hovorí sa aj, že drevené knôty nehoria, ale len tlejú. Za spomenutie stojí aj praskajúci zvuk pri horení, ktorý vytvára chemická reakcia vo vnútri dreva, kedy sa pevná celulóza a voda mení na plyn.